Pierwsze spotkanie w kraju koordynatora. Norwegia, Engerdal grudzień 2019.

Erasmus+ i norweska Eko Latarnia

 

W dniach od 10 do 15 grudnia miało miejsce pierwsze spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Radykalny Eko Aktywizm - Nie ma PlanetyB!”. Koordynatorem projektu jest norweska szkoła z Engerdal położona w środkowo-wschodniej części kraju, tuż przy granicy ze Szwecją.

Partnerami są szkoły z Hiszpanii (Teneryfa), Rumunii (Valisoara), Turcji (Corum) oraz ZSO nr 2 (Polska).

 Projekt koncentruje się wokół szeroko pojętej ochrony środowiska. Przez najbliższe dwa lata każda ze szkół wdroży różnego rodzaju działania pro-ekologiczne takie jak lekcje, spotkania, warsztaty i wizyty w instytucjach. W ramach lekcji języka angielskiego uczniowie naszej szkoły mieli już okazję obejrzeć prezentację na temat problemów środowiska i wziąć udział w ekologicznej debacie z naszymi wolontariuszkami z Nowej Zelandii. Następnie przygotowaliśmy wystawę prac i plakatów poświęconych ekologii. Również tegoroczna Wigilia została zorganizowana w stylu eko – nasi najmłodsi uczniowie wzięli udział w konkursie rodzinnym ekoBOMBA, a na choince zawisły ozdoby z recyklingu.  Na spotkaniach klasowych zachęcaliśmy wszystkich do obchodzenia „Wigilii bez plastyku”.

 Wizyta projektowa w Engerdal miała na celu przygotowanie szczegółowego harmonogramu działań.  Program spotkania obejmował zajęcia w szkole, poznanie norweskiego systemu nauczania oraz wizytę w instytucjach posiadających skandynawski certyfikat Eko Latarni. Norweski koordynator planuje uzyskać taką odznakę, która przyznawana jest instytucjom dbającym o  zrównoważony rozwój placówki w aspekcie środowiska, społeczności lokalnej, dziedzictwa kulturowego oraz gospodarki.

 Podczas warsztatów grupa Erasmusowa utworzyła również projekt strony internetowej Ecofriendly-yes.com oraz wybrała  logo i slogan projektu: zwycięskie okazały się te pochodzące z naszego kraju – logo zaprojektowane przez Wiktora Sawaryna  z klasy III LO oraz slogan autorstwa Marysi Klein z klasy 8c: „Let’s go green as it makes our planet clean”.

 Kolejne spotkanie p.t. „The Blue Planet” przygotowuje partner z Teneryfy i będzie nas gościć już w marcu. Tematem będzie wpływ zmian klimatycznych na wyspę. Uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich stworzą cyfrowy magazyn na temat zmian klimatycznych i zrównoważonej turystyki.

 Problem ochrony środowiska jest obecnie jednym z najbardziej palących zagadnień współczesnego świata i mamy nadzieję, że podejmowane przez nas  działania zainspirują wszystkich do bardziej aktywnego i świadomego dbania o naszą planetę.