Pod koniec listopada 2021 roku odwiedzili nas wspaniali goście z kilku państw z całej Europy. Podczas pięciu dni wspólnych aktywności, wyjazdów, integracji i wielu innych atrakcji zdołaliśmy poznać się bliżej i zobaczyć różnice oraz podobieństwa w kulturze każdego kraju. Warto dodać, że nigdzie nie doświadczysz lepszych lekcji języka angielskiego (i nie tylko!) jak na mobilności organizowanej przez Grupy Projektowe Erasmus +.
Dzień pierwszy był pełen radości, integracji i dzielenia się doświadczeniami. Każda drużyna zaprezentowała swoje mocne strony oraz opowiedziała o walorach turystycznych swoich państw. My również opowiedzieliśmy o Pomorzu i Trójmieście. Przygotowaliśmy też dla naszych partnerów krótki kurs języka polskiego oraz lekcje pokazowe przygotowane przez nauczycieli ZSO nr 2. Następnie, uczniowie z Norwegii, Turcji oraz Hiszpanii udali się na warsztaty z upcycling’u, na których poznali sens ponownego wykorzystania ubrań zamiast stałego kupowania nowych. Po przerwie na obiad wzięliśmy udział w spotkaniu z panią Magdę Leszczynę-Rzucidło, reprezentantką Euro Regionu Bałtyk. Była to bardzo inspirująca prezentacja o współpracy państw nadbałtyckich.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy wyjazdem do Centrum Eksperyment w Gdyni, gdzie nasi zagraniczni partnerzy poznawali na własnej skórze eksperymenty natury chemicznej, biologicznej i fizycznej. Dla uczniów i nauczycieli było to zupełnie inne doświadczenie, które zachęciło ich do poznawania świata w niekonwencjonalny sposób. Następnie udaliśmy się do siedziby Rady Miasta Gdańska mieszczącej się w nowym ratuszu w Śródmieściu. Razem z przewodnikiem zobaczyliśmy najważniejszą i najbardziej spektakularną część Ratusza – Salę Obrad, na której podejmowane są wszystkie ważne decyzje. Wizytą zaszczycił nas również jeden z radnych – Jan Perucki, które opowiedział nam o działaniach Rady w Gdańsku. Na końcu naszej wizyty w tym miejscu Koordynatorka kampanii „Gdańsk Bez Plastiku” opowiedziała o akcji i zainspirowała nas do przemyślenia różnych nawyków ekologicznych. Po obiedzie rozeszliśmy się po Starym Mieście odwiedzając coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym. Przez cały dzień mieliśmy dużą szansę na poznanie się oraz wymianę perspektyw.
Dzień trzeci naszej mobilności był bardzo intensywny i pełen wrażeń. Odwiedziliśmy aż 3 miasta! Przygodę zaczęliśmy od podróży na Zamek w Malborku. Razem z przewodnikiem przemierzyliśmy sporą część tego ogromnego zabytku. Przy okazji prowadziliśmy relację online dla szkoły w Rumunii – partnera, który niestety nie mógł być razem z nami przez sytuację pandemiczną. Kolejną aktywność zaczęliśmy już w Szymbarku – zwiedzając Bunkier, Dom Sybiraka oraz fascynujący „Dom do góry nogami”, który wywołał duże zdziwienie wśród naszych gości. Jeden z naszych znajomych z Norwegii – Odin zagrał nam piosenkę na ogromnym fortepianie – wszyscy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni. Ostatnim miastem był Sopot, który stał się na ten dzień ośrodkiem naszych popołudniowych aktywności. Oprowadziliśmy gości po głównych atrakcjach tego urokliwego miasta. Molo, ulica Monte Cassino i wiele innych miejsc - to wisienka na torcie na półmetku mobilności.
Przedostatni dzień spędziliśmy na Starym Mieście w Gdańsku biorąc udział w grze miejskiej szlakiem naszych zabytków. Wszystkie drużyny konkurowały ze sobą zbierając jak najwięcej informacji o mieście w jak najkrótszym czasie. Niska temperatura nie była dla nas przeszkodą i każdy skończył swoją część na czas. Po grze miejskiej udaliśmy się na obiad i na Jarmark. Ostatnią aktywnością była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. To był czas refleksji, retrospekcji, przemyślenia całego sensu wojny i tego, co się stało. Dzień zakończyliśmy pozytywnie udając się do Jump City.
Ostatni dzień naszej mobilności spędziliśmy w szkole na podsumowaniach i wspólnych aktywnościach. Był to również najcięższy dzień, ponieważ byliśmy świadomi, że niedługo musimy się rozstać. Nasza szkoła przedstawiła krótki program artystyczny pokazujący kulturę każdego kraju, który nas odwiedził. Po występie pełnym emocji zaprosiliśmy naszych gości na andrzejkowe wróżby przygotowane przez naszych licealistów. Na koniec przyszedł czas na podsumowanie naszej mobilności filmem złożonym ze zdjęć i materiałów video powstałych w trakcie tygodnia. Tradycyjnym akcentem było zaproszenie naszych gości do wspólnego odtańczenia poloneza oraz belgijki. W końcu nadeszła chwila ceremonii zamknięcia naszej aktywności projektowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat udziału w mobilności. Każdy z nas bardzo emocjonalnie podszedł do tej części – przez ten cały okres zdołaliśmy dobrze się poznać i zawiązać nowe przyjaźnie, które trwają do teraz! Liczymy na to, że spotkamy się jeszcze na wspólnym szlaku!
Każda z mobilności jest wyjątkowym doznaniem kulturowym. Ta mobilność była wyjątkowa – udało nam się ją przeprowadzić w trudnych czasach pandemicznych bez większych problemów, co jest sukcesem każdego z nas. Cieszymy się, że mogliśmy spotkać tak wspaniałych ludzi i liczymy na więcej!
A jak to widzieli nasi partnerzy...
GDAŃSK MOBILITY – the review from our partners
Day 1 was our 1st mobility with students, in Gdansk/Poland : the day started with a warm welcoming from the Polish hosts, followed by a number of partner school presentations from two different projects, “Eco -friendly” and “Online teaching”. Thereafter, we learned some basic Polish expressions, and right after, the students participated in two different eco-friendly workshops with focus on redesigning old clothes. Teachers joined in the coordinator meeeting, where there were planned the coming mobilities. We joined a delicious lunch, offered by the hosts and after having the sightseeing tour around the school, we continued with some school presentations. The day ended with some really cosy evening sessions for both the students and the participating teachers.
During the mobility we visited «The Malbrok Castle», the biggest medieval one in the whole world! We had a wonderful guiding session through the most important departments of the castle and it was just impressive! After the castle visit, we had a delicious traditional lunch nearby the “Upside-Down House” in Szymbark. The day continued with some social sessions both for students ( in Sopot, at the pier) and for the teachers in Gdańsk.
On day 4 we had a unique possibility to get well known with the main highlights of Gdansk, via a city quiz thoroughly prepared by our Polish colleague Arleta. After the city game, we ate a traditional lunch in the old town area. The day continued at the WWII museum. Thereafter, the students followed Kacper and Mariola for some “surprise activities”, while the teachers had the chance to explore further the wonderful city of Gdańsk.
Day 5 was the last one in Gdańsk: The Polish students presented their own interpretation of what they relate to their own partners, through a very nice role play. Thereafter we got an introduction about why and how they celebrate St. Andrew’s Day (the Patron of Scotland). After this presentation, the teachers got a special treat from the school’s principal, who gave us a special hand-made ginger stars and we were served a delicious cake, coffee and tea. Further, we got tested about how much we learned about Gdańsk, through a city quiz! Right after we got served a traditional lunch. The programme continued with some national Polish dances followed by the closure ceremony of this memorable week, where the participants got their certificates of attendance.