W dniach 21-28 maja 2024 r. grupa uczniów XXIVLO wraz z nauczycielami wzięła udział w kolejnej mobilności w ramach projektu Erasmus+ "Call to Rewild" w Nea Makri (Grecja).
Tematem przewodnim projektu jest ekologia (pomysły i metody płynnego włączenia przyrody w tkankę miejską, możliwości jej rewitalizacji na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi).
W trakcie wyjazdu wzieliśmy udział w seminariach i spotkaniach, na których prezentowane były rezultaty pracy w projekcie.

Szkoły biorące udział w projekcie:
Pražské humanitní gimnazjum, Praga – Czechy
IES Llanes, Sewilla – Hiszpania
Stadin AO, Helsińska Szkoła Zawodowa, Finlandia
Agrupamento de Escolas Nuno de Santa Maria, Tomar – Portugalia
Zespoł Szkół Ogólnokształcych, Gdańsk - Polska
2nd JUNIOR HIGH SCHOOL OF NEA MAKRI, NEA MAKRI (GREECE)

Mobilność do Grecji, Nea Makri 21- 28 kwietnia 2024 r.
Niedziela 21 kwietnia:
Zebraliśmy się na lotnisku około godziny 14.45, po przesiadce w Monachium dotarliśmy na lotnisko w Atenach o 22.45.
Od razu przywitała nas miła niespodzianka, jak wyszliśmy z budynku było bardzo ciepło. 
Mnie i Marysię odebrała mama i siostra Kyriakos'a i od razu zawiozła do domu.
Poniedziałek 22 kwietnia:
Dzień zaczęliśmy o 8.00 w szkole w Nea Makri. Najpierw wszystkie teamy przedstawiły się w auli,grecki, hiszpański, portugalski, czeski, fiński i polski! Po powitaniach i rozdaniu nam wspaniałych prezentów uczestnicy z Grecji oprowadzili nas po swojej szkole. Poźniej poszliśmy nieco w dół (ponieważ szkoła w Nea Makri znajduje się na wzgórzu) do centrum sportu PROODOS, gdzie uczestniczyliśmy w wykładach i relacji Pani będącej naocznym świadkiem i ofiarą tego zdarzenia, na temat straszliwego pożaru w tym regionie odbywającego się w 2018r.
Po tym mieliśmy czas wolny, lunch, gry i zabawy na świeżym powietrzu w tym centrum sportu. Blisko godziny 14.00 Greccy nauczyciele zebrali całą grupę na piesza wycieczkę do niedalekiego źródła Kitsos, to była wspaniała wyprawa! 
Po godz. 15.00 mieliśmy czas wolny z rodzinami. 
Wszystkim bardzo podobał się ten dzień, nauczyliśmy się co robić w razie pożaru, i jak powinny wyglądać procedury bezpieczeństwa i przeciwdziałania ich powstawaniu. Dowiedzieliśmy się też o niezwykłej florze i fałnie żyjacej w okolicach Nea Makri! 
Choć byliśmy dość zmęczeni po podróży (ponieważ niestety przez tak późny przylot do celu mieliśmy niestety tylko około 5 godzin snu) poniedziałkowy dzień został wykorzystany w całości !

Wtorek 23 kwietnia:
Ten dzień zaczęliśmy tak samo jak będziemy zaczynać wszystkie dni na tym wyjeździe, od zbiorki w szkole w Nea Makri okolo 8.00. Później około godziny 9.00 cała grupa wsiadła do autokaru i pojechaliśmy do Aten na wycieczkę z przewodnikiem po Akropolu. Zwiedziliśmy Akropol (było niezwykle pięknie!) Po dobrym lunchu w niewielkiej restauracyjce nowa Pani przewodnik zabrała nas na kolejną wycieczkę. Tym razem zwiedziliśmy Monastiraki, Plaka'i i Pnyka'i uliczki Aten! Po tym zwiedzaniu mieliśmy około 1h czasu wolnego na ryneczku, gdzie mogliśmy kupować pamiątki i rzeczy tego rodzaju. Do Nea Makri wróciliśmy koło godziny 18.00!
Wycieczka była niezwykła, zwiedziliśmy wspaniałe zabytki kultury i do greckiego domu wruciliśmy oblowieni najliczniejszymi pamiątkami!
Środa 24 kwietnia:
Ten dzień tak samo jak inne zaczęliśmy zbiórką w szkole Junior Highschool w Nea Makri. Po wejsciu wszystkich grup do autokaru, kierowca zabrał nas do Muzeum Maratonu. Na początek rozpoczęliśmy prezentacjami na temat naszych teamów i różnorakich projektów dotyczących "Call to Rewild" jakie udało nam się przeprowadzić w rodzimych miastach. Wszyscy spisali się fenomenalnie! Moim zdaniem najlepiej wypadł polski team i projekt hiszpański o powiększeniu terenów zielonych w ich szkole. 
Po prezentacjach mieliśmy chwilę czasu na odpoczynek i przekąski, a następnie zwiedzaliśmy Muzeum Maratonu, było ciekawie, widzieliśmy wiele eksponatów oraz rzeczy specjalnie przekazane przez sportowców do kolekcji tego muzeum! 
Poźniej pojechaliśmy do Schinias parku narodowego, gdzie mieliśmy pewnego rodzaju grę terenową, a mianowicie mieliśmy zapisywać gatunki ptaków jakie widzieliśmy na birdwatching'u! Polski team zebrał aż 20!
Obejrzeliśmy piękne rozlewiska, będące domem dla mnóstwa zagrożonych zwierząt, a także udaliśmy sie spacerkiem na lokalna plaże (też pod ochroną rezerwatu) gdzie  udało nam się znaleźć szkielet kalmara- czyli ossepie!
Dzień zakończyliśmy około godziny 18.00, wszystkim niezwykle się podobało, dowiedzieliśmy się wiele niezwykle ciekawych informacji o tutejszej florze i fałnie, a także o historii powstania maratonów!
Czwartek 25 kwietnia:
Rozpoczęliśmy od zbiórki w szkole o 8.00, później autokarem pojechaliśmy do Muzeum we Vravronie, widzieliśmy mnóstwo wspaniale zachowanych artefaktow  sprzed ponad 2000 lat, takich jak kawałki ceramiki, statuetki a nawet złota biżuteria! Poźniej przeszliśmy do otwartego stanowiska archeologicznego obok muzeum. Były tam bardzo dobrze zachowane kolumny światyni! 
Później pojechaliśmy do pięknego nadmorskiego portowego miasteczka Lavrio gdzie otrzymaliśmy około 2 godziny na samodzielne zwiedzanie i lunch! Tam pierwszy raz od przyjazdu skosztowaliśmy też prawdziwych najświeższych bo niedawno wyławianych greckich owoców morza! 
Po tej przerwie pojechaliśmy prosto na przylądek Sunion, z którego na górze rozpościera się zapierający dech w piersiach ogrom Światyni Posejdona a za nią, pod wielkimi kamieniami, i stromymi zejsciami niezwykły widok lazurowego morza Egejskiego! Po wspięciu się na szczyt, zejściu do podnóża góry, by spojrzeć na morze, wspięciu się z powrotem, kupieniu pamiątek (niestety niezwykle drogich, że względu na lokację) i zejściu z powrotem do autokaru. Udaliśmy się do Nea Makri do domu docierając około godziny 18.00.
Według mnie (osobiście) był to jeden z najlepszych dni na tym Erasmusie. Widzieliśmy niezwykle wiele i jeszcze więcej
Piątek 26 kwietnia:
Niestety wszytko zawsze musi mieć swój koniec..., lecz dobrą stroną tego jest to, że końce zawsze muszą mieć też swoje początki!
Nasz zaczął się o 8.00 w Junior High w Nea Makri. Rozpoczęliśmy porzegnalnymi prwzentacjami od Greckiego teamu, później był czas na prezentowanie dodatkowych projektów różnych grup. Polski team prezentował trasy widokowe po Trójmiejskich  lasach stworzone podczas Erasmusa w Portugalii przez naszych kolegów: Antka, Ele, Karolinę i Grzegorza. 
Następnie Greccy nauczyciele rozdawali nam certyfikaty uczestnictwa w projekcie Erasmus 'Call to Rewild' I ręcznie robione ozdobne pudełeczka z herbatą z lokalnych ziół. Na miły akcent porzegnaniowy Greccy uczniowie zatańczyli dla nas ich tradycyjne tańce, a później dołaczyli się do nich wszyscy uczestnicy Erasmusa! Cóż za zabawa! Na koniec szyszlismy przed budynek szkoły by zasadzić drzewa w okolicy, na upamiętnienie wspaniale spędzonego w Grecji czasu jaki i jako chołd ofiarą pożaru w 2018r.
Później o 14.00 rozeszliśmy się do aktywności pozaszkolnych, ale to jeszcze nie koniec!
Ten dzień był niezwykły, tyle śmiechu, przyjaźni i wspaniale spędzonego czasu! Nigdy tego nie zapomnimy!
Sobota 27 kwietnia:
Pobyt z rodziną. 
Niedziela 28 kwietnia:
Wylot o 11.45, z przesiadką we Frankfurcie, powrót do lotniska w Gdańsku około godziny 18.00.
Podsumowujac cały ten wyjazd, mogę stwierdzić, że było wspaniale. Niezwykle podobała mi się atmosfera, ludzie, ale i miejsca które zwiedzaliśmy! Cała grupa dużo uczestniczyła też w spotkaniach integracyjnych po zaplanowanym programie, z czego jestem niezwykle zadowolona. Z ciężkim sercem musze stwierdzić, że naprawdę będę tęsknić za cała tą grupą!
Alicja
pliki do pobrania