Hejt to zjawisko niestety obecnie już powszechne, a przy tym szkodliwe i groźne. Definicja hejtu jest prosta: to przekraczanie ustalonych norm społecznych, obrażanie i poniżanie innych ze względu na wygląd, pochodzenie czy poglądy. To nawoływanie do nienawiści na tle rasowym, religijnym, seksualnym czy też politycznym. Dzisiaj w polskiej szkole dzieci i nastolatki dotyka problem tzw. cyberprzemocy. Mowa nienawiści (hejt) przenosi się ze świata realnego do internetu.
Z badań przeprowadzonych w październiku 2020 roku wynika, że uczniów w polskich szkołach w przedziale wiekowym 6 – 15 lat aż 33% doświadcza hejtu i agresji.
Według badania najczęstszą formą cyberprzemocy jest szerzenie plotek – 31 proc., co czwarte dziecko lub nastolatek doznali przykrości z powodu publikowania w sieci ośmieszających ich filmików, zdjęć czy też innych treści. Niepokojące jest także to, że 9 proc. dzieci spotkało się z groźbami w internecie. Co więcej zjawisko przemocy w sieci ukazuje także ubiegłoroczny raport Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK. Raport ten wskazuje, że ponad połowa nastolatków padła ofiarą hejtu, co czwarty był wyzywany online a co piąty ośmieszany w internecie.
Problem jest poważny, jednak do opinii publicznej na jaw wychodzą tylko te najbardziej wstrząsające przypadki hejtu, zakończone np. próbami samobójczymi czy samobójstwami.
Wydaje się, że agresja w szkole była zawsze, jednak nie oznacza to, że problem ten można ignorować. Wraz z przeniesieniem istotnej części życia szkolnego, do sieci, problem ten zyskał nowy wymiar.
Aby można było ten problem skuteczniej zwalczyć należy szukać odpowiedzi na podstawowe pytania:
- „Skąd zalew agresji w stosunku do dzieci, której sprawcami są głównie ich rówieśnicy?
- Czy uświadamiamy dzieci, co to jest mowa nienawiści i że jest to zjawisko karalne?
- Czy w wystarczającym stopniu edukujemy dzieci jak korzystać ze środków elektronicznej komunikacji?
O problemach występowania mowy nienawiści w polskiej szkole i jak temu zaradzić będziemy rozmawiali w gronie profesjonalistów podczas najbliższego spotkania Klubu Myśli Obywatelskiej, na które to spotkanie zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń