WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA W NASZEJ SZKOLE - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stefana Banacha, XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha)

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2
Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stefana Banacha
XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha

11.03.2019

"Practice makes perfect”, czyli trening czyni mistrza - to cel, który przyświeca nam w nauczaniu języków obcych w naszej szkole. 

Oprócz corocznej wymiany uczniowskiej z zaprzyjaźnionymi szkołami w Holandii i Niemczech, w tym roku szkolnym w ramach współpracy z brytyjską organizacją Lattitude Global Volunteering gościmy wolontariuszki z Australii i Nowej Zelandii, które asystują w prowadzeniu zajęć języka angielskiego.  Przed feriami pożegnaliśmy Emily i Anitę. 6 miesięcy wspólnych projektów, ciekawych prezentacji i rozmów szybko minęło i było niezwykłym doświadczeniem zarówno dla nas jak i dla wolontariuszek. Poniżej zamieszczamy krótkie pożegnanie napisane przez Emily:

 

"Last Friday was my last day in Poland and Wednesday was my last day at school. It was very bittersweet because I felt I was leaving my second home. I want to say thank you to everyone for making my time in Poland so extraordinary. Special mention to my wonderful mentor, as well as the beautiful staff and students of Gim 33. You made every work day a pleasure and have my gratitude, love and respect. Thank you to my lovely host family for having me, I'll miss you so much. 

Bardzo się cieszymy, że możemy kontynuować naszą przygodę z wolontariuszami. W poniedziałek przywitaliśmy Jessamine z Australii, która już pierwszego dnia rozpoczęła swoje lekcje z naszą młodzieżą, dzięki czemu mają oni możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w najbardziej naturalny sposób, czyli poprzez rozmowy z native speakerem.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest współpraca ze szkołami partnerskimi z Turcji, Czech, Włoch, Portugalii i Rumunii, z którymi realizujemy zadania w ramach unijnych projektów Erasmus+.

 

Projekt REMEDY, czyli ”The Role of Education in Protecting Children and Women in Conflict“ ma na celu wzbudzenie świadomości o fundamentalnych prawach człowieka. Bardzo nas cieszy zaangażowanie uczniów i nauczycieli, którzy oprócz pogadanek, projekcji filmowych i debat na lekcjach nawiązali kontakt z lokalnymi organizacjami. W styczniu gościliśmy u nas w szkole  25-letnią Lilit z Armenii, która opowiedziała nam o swojej pracy w wolontariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz o pobycie w obozie dla uchodźców. Natomiast 1 marca  odbyło się spotkanie z przedstawicielami Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, pierwszej takiej instytucji w Polsce. Impreza  została przygotowana przez klasę III C gimnazjum pod opieką pani Renaty Karpisiewicz.  Uczniowie  mieli możliwość możliwość poznania różnych punktów widzenia i porozmawiania na temat migracji z ludźmi, którzy mogli się podzielić prawdziwymi historiami ze swojego życia.

 

Drugi projekt to CORE, czyli “Critical Original Response to Education”,który skupia się na innowacjach w nauczaniu i podnoszeniu kompetencji cyfrowych uczniów.  Wspólnie poszukujemy nowych form pracy, które pozwoliłyby na uatrakcyjnienie nauki oraz na efektywniejsze wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Uczniowie liceum uczestniczyli w ciekawym wykładzie naszej absolwentki Klaudii, która opowiedziała o kursach CISCO Networking Academy oraz omówiła zagadnienia związane z Big Data, Internetem Wszechrzeczy i sztuczną inteligencją. Licealiści mieli też możliwość sprawdzenia się w roli nauczycieli podczas warsztatów dla czwartoklasistów w pracowni komputerowej, gdzie uczyliśmy się obsługi platformy e-learningowej Quizlet, z której często korzystamy przy nauce nowego słownictwa na językach obcych. Przed nami twórcze zajęcia w partnerskiej szkole w Portugalii, gdzie uczniowie wymienią się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją projektu oraz będą zgłębiać tajemnice robotyki. Mamy nadzieję, że ta współpraca wpłynie na podniesienie jakości nauczania w naszych szkołach i pokaże, jak wartościowa jest współpraca międzynarodowa.

 

Zapraszamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami na temat projektów w zakładce Erasmus+.

powrót do góry