Dni Nauki w Hevelianum

Gdańskie centrum promocji nauki - Hevelianum zaprasza na Dni Nauki online.

Od 27 kwietnia do 1 maja stypendyści Fahrenheita poprowadzą cykl wykładów popularnonaukowych z różnych dziedzin, m.in. medycyny, fizyki, astronomii, prawa. Dowiemy się m.in., jak zostać astronautą, jak COVID-19 wpłynął na amerykański rynek i jak przeszczepić twarz.

Codziennie - od godz. 17.00 na profilu społecznościowym Facebook Hevelianum (https://www.facebook.com/hevelianum/) odbędzie się premierowa publikacja.

Wielka dawka lekkostrawnej wiedzy gwarantowana!

Harmonogram spotkań:

27 kwietnia
Marta Furmaniak, Opowieści o cząsteczkach pędzących z (prawie) prędkością światła.
Wioletta Borkowska, Jak przeszczepić twarz?

28 kwietnia
Dagna Wójciak, Z Gdańska do Krakowa w 30 minut dzięki lewitacji - czyli jak Hyperloop może zmienić podróże przyszłości?
Anna Paszkowicz, Jak COVID-19 wpłynął na amerykański rynek?

29 kwiatnia
Agnieszka Rześniowiecka, Błędy poznawcze, czyli dlaczego przystojni kryminaliści dostają krótsze wyroki.

Nikola Chorałła, Teoria etykietowania - przestępstwo jako konstrukt społeczny - kryminologia & kryminalistyka

30 kwietnia
Justyna Frankowska, Harry Potter v Ministerstwo Magii, czyli prawo międzynarodowe na przykładach.
Jakub Lewandowski, Superkomputery w świecie meteorologii i nie tylko

Aleksandra Kozawska, Jak zostać astronautą?

Na stronie Hevelianum jest więcej ciekawych ofert dla młodszych i starszych. Między innymi można kupić książkę o historii Góry Gradowej oraz komiks o życiu wielkiego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza.

Nowy tom „Amelii i Kuby” Rafała Kosika: o skutkach pandemii w naszym życiu

W swojej najnowszej, siódmej już części z serii o przygodach Amelii i Kuby, do tych refleksji nawiązuje Rafał Kosik. Nasza rzeczywistość się zmieniła i możemy być pewni, że to, co było, już nie wróci. Nasza historia już zawsze będzie dzielić się na tę "przed epidemią" i "po". Zadaniem dorosłych jest przygotowanie na to dzieci. Bez wątpienia wiele rodzin już teraz odczuwa tragiczne skutki utraty źródła dochodu, a kolejne wiedzą, że i ich nie ominie konieczność "zaciśnięcia pasa" w nadchodzących miesiącach.

"Złota karta" jest świetną okazją, żeby poruszyć z dziećmi temat potrzeb, pieniędzy, kupowania, ale także zawierania umów i pułapek kredytowych i bankowych. Książka ma mocny antykonsumpcjonistyczny przekaz, w narracji podkreślana jest istotna rola nauki gospodarowania finansami, a także to, że powiedzenie, że "każda złotówka się liczy", to nie czcze gadanie.

Dlatego warto sięgnąć po tę pozycję. Życzymy dobrej wspólnej lektury.

Wasze Biblioteczki😊

P.S. Książkę "Amelia i Kuba. Złota karta" można czytać niezależnie od innych części serii.

W dniach 24.04.2020 – 19.05.2020  Galeria Warzywniak Oliwskiego Ratusza Kultury zaprasza na wernisaż (online) Głosy Wolności. Na wystawie jest eksponowanych 110 plakatów o tematyce wolnościowej. Kolekcja została stworzona w 2010 roku z inicjatywy Xaviera Bermúdeza, meksykańskiego grafika projektanta z TRAMA VISUAL A.C.  Plakaty zaprojektowane zostały przez uznanych 110 projektantów różnych pokoleń z 35 krajów. GŁOSY WOLNOŚCI odnoszą się do humanistycznych wartości, jakimi są wolność i równość człowieka.
Kolekcję stworzono na wielką skalę i z rozmachem.

Wystawę można obejrzeć:

ŚWIĘTO KSIĄŻKI

23 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa.

Trochę historii:

• pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres;
  • w 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii;
  • 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie; tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
  • 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.

W 2016r. Wrocław był Światową Stolicą Książki.  Tam ogłoszono, że Światowym Hymnem Książki będzie wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”. Tekst pochodzi z tomiku ‘Uśmiech” wydanego w 1955r. Muzykę do hymnu napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz. Oficjalna premiera wykonania utworu odbyła się 22 kwietnia 2017 roku na zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Tadeusz Różewicz
Włosek poety

Poeta to na pewno ktoś
Słuchajcie głosu poety
Choćby ten głos
był cienki jak włos
Jak jeden włos Julietty

Jeśli się zerwie włosek ten
to nasza nudna kula
upadnie w ciemność

Czy ja wiem
albo się zbłąka w chmurach

Słyszycie Czasem wisi coś
na jednym włosku wisi
Dziś włoskiem tym poety głos
Słyszycie

Ktoś tam słyszy.

My też włączamy się w obchody Światowego Dnia Książki i proponujemy wszystkim uczniom naszej szkoły stworzenie rankingu najciekawszych książek do przeczytania w czasie izolacji.

Stąd nasz pomysł na akcję:

„Książka lekarstwem na koronawirusową nudę”

Podaj tytuł i autora Twojej rekomendowanej książki i w 5 zdaniach uzasadnij swój wybór. Mile widziane będą własnoręcznie wykonane ilustracje do  przeczytanej książki. Pracę  wyślij do swojego polonisty lub wychowawcy (dotyczy uczniów klas 1-3).