INSPIRACJE, INNOWACJE, INTERAKCJE – MIĘDZYNARODOWE WYZWANIA U BANACHA
Czy jest jakiś lepszy sposób na naukę języków obcych niż poprzez możliwość używania języka w praktyce? Za nami intensywny początek roku szkolnego, a wraz z nim nowe wyzwania!
-
We wrześniu powitaliśmy Hannę i Tobey – nasze nowe wolontariuszki z Nowej Zelandii. Ciekawe prezentacje, grupowe debaty, gry i zabawy integracyjne oraz możliwość indywidualnego rozmawiania z native speakerami jest dla naszych uczniów niezwykłym doświadczeniem i najbardziej naturalną okazją sprawdzenia swojej znajomości języka angielskiego.
-
Rok szkolny rozpoczęliśmy Tygodniem Erasmusa z naszymi przyjaciółmi z projektu ‘Critical Original Response to Education’, czyli CORE. W dniach 21-28 września gościliśmy u nas w szkole uczniów z Czech, Portugalii oraz Turcji, którym pokazaliśmy nasz piękny kraj i Trójmiasto. Czas wypełniły nam wspólne zwiedzanie, gry i zabawy integracyjne oraz zajęcia poświęcone innowacjom w nauczaniu. Braliśmy udział w anglojęzycznych warsztatach na temat cyberprzemocy, odwiedziliśmy planetarium, gdzie przedstawiciele Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni przygotowali dla nas ciekawe zajęcia oraz zawitaliśmy na wystawę robotów w Gdańsku. Zapraszamy do galerii zdjęć i szczegółowej relacji z całej mobilności na naszej stronie internetowej w zakładce programów Erasmus+.
-
23 września wspólnie z naszymi zagranicznymi gośćmi przygotowaliśmy Dzień Języków Obcych. Pierwszym etapem były pokazy doświadczeń fizycznych zaprezentowane przez uczniów naszej szkoły w języku angielskim. Ciekawe zadania i eksperymenty wszystkim bardzo się podobały. Na drugą część zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły. Na szkolnym holu przez cały dzień wyświetlana była międzynarodowa składanka piosenek i tańców oraz krótkie dialogi nagrane przez uczestników projektu. Najważniejszym wydarzeniem były otwarte lekcje konwersacji. Podczas długiej przerwy przedstawiciele każdego kraju zorganizowali stanowiska językowe z oryginalnymi materiałami i kolorowymi fiszkami. Wszyscy chętni uczniowie mieli okazję nauczyć się podstawowych zwrotów i wyrażeń w języku czeskim, tureckim, portugalskim a nawet Maori. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu.
-
6-13 października to również termin wizyty naszej grupy erasmusowej we Włoszech w ramach projektu Erasmus+ ‘The Role of Education in Protecting Women and Children in Conflict’, czyli REMEDY. Trójka naszych uczniów pod opieką pani Joanny Wiśniewskiej i Renaty Dziadczykowskiej odwiedziła szkołę w Ladispoli. Uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat wojny i uchodźców, poznali historię sławnych kobiet z Włoch oraz odwiedzili najciekawsze zabytki Rzymu i okolic. Wyjazd był okazją do poznania niezwykłych ludzi, pełnych pasji i energii, oraz do innego spojrzenia na edukację.
-
Kolejnym naszym wyzwaniem jest inauguracja nowego projektu Erasmus+ ‘Radical Eco Activism: There is no planet B!’. Bardzo się cieszymy, że w obliczu współczesnych zagrożeń ekologicznych udało nam się nawiązać współpracę ze szkołami w Norwegii, Hiszpanii, Turcji i Rumunii, z którymi będziemy wspólnie próbować zmieniać nasze otoczenie i uwrażliwiać młodzież na problemy związane z ochroną środowiska. Rozpoczęliśmy już cykl prezentacji na temat ekologii i przygotowujemy się do konkursu na logo i slogan projektu. Chcielibyśmy również przeprowadzić lokalną kampanię na temat segregacji śmieci i recyklingu, aby efektywniej działać na rzecz środowiska. Mamy nadzieję, że wspólnie z naszymi partnerami z innych krajów uda nam się zamienić slogany w czyny, tak abyśmy czuli się odpowiedzialni za przyszłość naszej planety. Wszystkie osoby, którym zależy na ochronie środowiska, zapraszamy do wspierania naszych działań.
-
Przez cały rok szkolny będziemy kontynuować nasze międzynarodowe projekty Erasmus+. Utworzyliśmy angielską grupę Erasmusowych zapaleńców, z którą wspólnie realizujemy zadania projektowe i wymieniamy się swoimi doświadczeniami. W najbliższym czasie w ramach programu CORE (Innowacje w nauczaniu) czeka nas tworzenie gier oraz cyfrowych narzędzi do nauki języków obcych na Dzień Erasmusa. W lutym planujemy Dzień Tolerancji połączony z prezentacjami na temat tradycji i kultury naszych krajów partnerskich, czyli Turcji, Czech, Portugalii, Włoch, Rumunii, Norwegii i Hiszpanii oraz nagrywanie filmików o idealnej szkole. W kwietniu będziemy tworzyć kapsuły czasu i porozmawiamy na temat zawodów przyszłości. W projekcie REMEDY (prawa dzieci i kobiet, pomaganie osobom w konflikcie) wyślemy kartki z życzeniami oraz podarki do obozu uchodźców na terenie Turcji. W grudniu czeka nas konkurs na wiersz i opowiadanie o idealnym świecie oraz stworzenie wspólnego kalendarza ze wszystkimi krajami partnerskimi. Chcielibyśmy również zaprosić do rozmowy ofiary konfliktów zbrojnych i zorganizować Dzień Empatii. W projekcie ‘There is no planet B’ rozpoczniemy kampanię na temat ekologii a także będziemy śledzić postępy budowania latarni ekologicznej w szkole w Norwegii. Jeśli nie boisz się nowych wyzwań i lubisz poznawać ciekawych ludzi, a także chciałbyś rozwijać swoje umiejętności językowe – dołącz do naszej grupy! Jeśli chcesz robić coś dla innych i masz pomysł, jak wesprzeć nasze przedsięwzięcia – skontaktuj się z nami. Zapraszamy do współpracy!
Wioletta Koc i Katarzyna Hilbrycht